Online: 9
04:22 GMT         Day 58 of 90, Season 49    

Perm Tour   Russia


Stages: 4
Length: 482 km


General Classification

  Winner

14.000 $  

  Second

12.000 $  

  Third

9.000 $  

  + View all

...      



Sign up criteria:

Division 3
Maximum rank: 110
Minimum rank: 180


Winners of Perm Tour

Rider, Team

Edition

   Ronny Forsgren, Qvibra Pro Cyclingte

48  

   Ronny Forsgren, Qvibra Pro Cyclingte

47  

   Ronny Forsgren, Qvibra Pro Cyclingte

46  

   Chatwin Stiver, Driehoek

45  

   Harold Coosemans, PegasusFlights

44  

   Henning Olufsen, Hilltup

43  

   Owen Beery, Starlynk Bermuda

42  

   Chatwin Stiver, Driehoek

41  

   Joaquin Armesto, Quick step minded

40  

   Roy Rasmussen, SupperSoppene

39  

   Orsino Lamattina, Schiavi di Don

38  

   Bård Kaspersen, Manisaspor

37  

   Marcelino Santambrogio, mapei bianchi

36  

   Orsino Lamattina, Schiavi di Don

35  

   Lúcio César, CyclingClubChomutov

34  

   Brooke Diuguid, Help

33  

   Dimitri Rummens, lexx

32  

   Sebastian Høj, ABK

31  

   Hugh Inskeep, Burren Connemara

30  

   Luís Landim, Darkwave Recordings

29  

   Brestir Arnþorsson, BennysBadekar

28  

   Ottar Styrkársson, BennysBadekar

27  

   Griswald Pepper, old town racing club

26  

   Korney Agliullin, NightmareChaos

25  

   Noe Rubio, Designa Legends PPDB

24  

   Jude Evans, Cremtec

23  

   Felipe Maximiliano, Oekiewakkie

22  

   Jude Evans, Cremtec

21  

   Freek van der Werff, Burren Connemara

20  

   Slavomil Dittrich, NightmareChaos

19  

   Jaakko Virén, Faustus

18  

   Emanuele Manale, arrano

17  

   Matthias Drejbo, Gradient Levellers

16  

   Herman Eagles, Bywater CT

15  

   Travis Plowman, CCFC

14  

   Viggo Monsen, Team Whalers

13  

   Corwin Wyeth, Equipo Easy On

12  

   Giovanny Enrico, CCFC

11  

   Harman Girault, MCT

10  

   Solomon Henschel, Team Whalers

9  

   Claude Voorhees, North Shropshire Wheelers

8  

   Kurt Swinnen, Telek@m

7  

   Elias Márquez, Team Weeny

6  

   Donny Staarman, Panda Rangers

5  

   Chris Truelsen, Team Storbotn Cycling

4  

   John Hager, Razor Racer

3  

   Kaspar Rowley, Razor Racer

2  

   Leon Green, Team JKS

1  




Sprint Classification

Prize

  Winner

4.000 $  

  Second

3.000 $  

  Third

2.000 $  



Winners of Perm Tour Sprinting Classification:

Rider, Team

Edition

   Ronny Forsgren, Qvibra Pro Cyclingte

48  

   Stanny Brandt, Marchons

47  

   Matt Simon, PJMcycles

46  

   Santino Giofriola, Flanders Fields

45  

   Santino Giofriola, Flanders Fields

44  

   Crispin Moreton, Navarone Cycling Team

43  

   Graham Creagh, AusGo

42  

   Kwasi Ngay, CC Est

41  

   Lucas Massey, Team Wappels

40  

   Otto Skoglund, CCFC

39  

   Qasim Kamal, LFC Rado team

38  

   Yulian Abdulov, Avangarda

37  

   Pascal Desando, mapei bianchi

36  

   Igor Stackhouse, Bing Team

35  

   Christopher Feaux, Hommerts Cycling Team

34  

   Hugh Inskeep, Burren Connemara

33  

   Arkady Nesterov, En trailer med vin

32  

   Sebastian Høj, ABK

31  

   Hugh Inskeep, Burren Connemara

30  

   Teo Campos, The Killers

29  

   Brestir Arnþorsson, BennysBadekar

28  

   Folkert Gerrits, V02maXXers

27  

   Griswald Pepper, old town racing club

26  

   César Zelda, team tdb

25  

   Drew Weis, Burren Connemara

24  

   Nicolaas Arnolds, Onie

23  

   Jude Evans, Cremtec

22  

   Erik Van Engelen, POM Wonderful

21  

   Douglas Crawford, Rigana

20  

   Gervaso Samper, Cider Riders

19  

   Isak Dammen, nrk

18  

   Erwin Caluwé, SprintingKings

17  

   Matthias Drejbo, Gradient Levellers

16  

   Herman Eagles, Bywater CT

15  

   Ralph van Bon, CCFC

14  

   Nicodemus Balanchine, Gradient Levellers

13  

   Matthias Drejbo, Telek@m

12  

   Jens Waesbergen, Cyklista

11  

   Torben Sturmann, Shinboners

10  

   Fergal Lemire, cway

9  

   Jan-Niklas Edwin, Siporex

8  

   Vardon Frise, Team WonderDee

7  



Youth Classification

Prize

  Winner

4.000 $  

  Second

3.000 $  

  Third

2.000 $  



Winners of Perm Tour Youth Classification:

Rider, Team

Edition

   Adrián Torrillas, Sigue Sigue Sputnik

48  

   Lennard Staal, Matrix team

47  

   Lennard Staal, Matrix team

46  

   Geovanni Iaconzzo, Team Oasis

45  

   Harold Coosemans, PegasusFlights

44  

   Herman Stevens, sivac

43  

   Hilario Pizarro, SolenTechnology

42  

   Kenyon Tora, Hog Bay CT

41  

   Yvan Weygaerts, de stamper

40  

   Zdislav Kyncl, MrSjaakBraak

39  

   Alain De Keijsere, PegasusFlights

38  

   Martial Marant, Ultras Spirit

37  

   Ludo Chidichiano, Team Stekke

36  

   Orsino Lamattina, Schiavi di Don

35  

   Lúcio César, CyclingClubChomutov

34  

   Lúcio César, CyclingClubChomutov

33  

   Dimitri Rummens, lexx

32  

   Leo Drinkwater, Treaty City CC

31  

   Hugh Inskeep, Burren Connemara

30  

   François Gasana, Silver Giant

29  

   Tadeusz Iwaniec, rooney17

28  

   Marco Italiano, Cyclocomotiv

27  

   Dwight Koch, jmtoler

26  

   Hartmann Sadolin, Team WonderDee

25  

   Cody Bright, EricV

24  

   Shawn Hattrup, Cremtec

23  

   Felipe Maximiliano, Oekiewakkie

22  

   Bernardo Mejia, Auro team

21  

   Jude Evans, Cremtec

20  

   Jude Evans, Cremtec

19  

   Rik Roosendael, Auro team

18  

   Jimmi Svejstrup, EpoTopTeam

17  

   Ludovico Raposo, EpoTopTeam

16  

   Tonio Castulo, Equipo Easy On

15  

   Lloyd Vonk, Club Ciclista Riaza

14  

   Matthias Drejbo, Telek@m

13  

   Corwin Wyeth, Equipo Easy On

12  

   Gregory Levis, Equipo Easy On

11  

   Stefanus Lubbers, Ursus RT

10  

   Natanael Solano, Team Zyte

9  

   Find Skibby, Team Brandt

8  

Ranking Information
Perm Tour is a part of the OCM Tour. The results will count in the ranking.

OCM Tour Points

Points

  Winner

140 p  

  Second

120 p  

  Third

100 p  

  + View all

...      


Perm Tour Perm Tour Perm Tour 


Description
A small tour in Perm in Russia.

Sign up opens
Day 38 - 10:00 GMT

Stages of Perm Tour

Length

  Ochjor - Ochjor

178 km  

  Ochjor - Perm   

187 km  

  Perm - Perm (ITT)

48 km  

  Perm Parade

69 km